Predavanja/kateheze
Teme: Zakaj trpljenje, nasilje, krivice, zlo, če je Bog dober?
1. Zakaj trpljenje, če je Bog dober? (v 2. delih)
Človeku se vsaka oblika trpljenja upira. Nihče si ne želi bolečine, bolezni, krivic, nasilja, trpljenja. Vsak, ki ga doleti trpljenje, se avtomatično začne spraševati: »Zakaj?«
Odkod trpljenje? Odkod zlo? Zakaj trpijo nedolžni, dobri ljudje, zakaj zbolevajo in umirajo otroci, najstniki, mladi? Neverni, ateisti očitajo vernikom: »Kako lahko verujete v Boga, ki dopušča trpljenje, zlo, nasilje, krivice?; Če je Bog, zakaj vse to dopušča?; Če bi bil dober, vsega tega ne bi dopuščal, posebej ne trpljenja nedolžnih?« S temi in podobnimi vprašanji se soočajo vse religije in filozofije tega sveta in poskušajo dati smiselne in zadovoljive odgovore.
Na srečanju bomo Boga poklicali na naše »človeško sodišče« in ga posadili na zatožno klop. Od njega si želimo odgovorov na vprašanja v zvezi s trpljenjem, zlom – zakaj vse to dopušča, če naj bi bil dober? Zakaj dopušča trpljenje nedolžnih, otrok; zakaj dopušča krivice, posebej dobrim ljudem ...? Pustili mu bomo, da se zagovarja. Njegov zastopnik bo njegova beseda, zapisana v Svetem pismu. Prepričani smo lahko, da nam bo prek nje posredoval številne odgovore na naša vprašanja v zvezi s trpljenjem, zlim, krivicami ... Pustimo bomo Bogu, da nam On sam spregovori.
Srečanje je namenjeno vsem: vernim in nevernim, drugače verujočim, vsem, ki si želijo slišati Božje odgovore na naša zgornja vprašanja.
2. Nasilje v Bibliji: Kako razumeti nasilje v Stari zavezi?
Zakaj je v Stari zavezi Biblije toliko nasilja in pobijanja?
Kako je lahko Bog vse to dopuščal?
Kako brati in razumeti nasilna starozavezna besedila, kjer se zdi, da celo Bog spodbuja k nasilju in pobijanju?
Ali je Bog v Stari zavezi isti kot v Novi?
Mnogi pravijo, da ne morejo brati Svetega pisma Stare zaveze, ker je v njem preveč nasilja.
Drugi pravijo, da ga nič ne razumejo.
Nekateri kristjani bi radi odstranili Staro zavezo, ker se jim ne zdi »krščanska« - ker je drugačna od Jezusovega nauka.
Stara zaveza je za mnoge eno samo »klanje, nasilje in pobijanje«.
Nekaterim znanim ateistom je nasilje v Stari zavezi Biblije eden izmed glavnih argumentov za njihov ateizem - zanikanje Boga.
O vsem tem in še več spregovorimo na predavanju.
3. Ali nam Bog res nalaga ›križe‹: kako razumeti ›vzemi svoj križ‹?
Veliko kristjanov meni, da Bog ljudem pošilja raznorazne križe. Mnogi pravijo: »Bog mi je naložil ta križ« ali: »Bog mi je poslal ta križ, ki ga moram nositi.« Pod besedo »križ« običajno mislijo/mo bolezen, bolečino, stisko, preizkušnjo. V evangeliju nam Jezus govori naj »vzamemo svoj križ«. Ta stavek se je v zgodovini zelo pogosto razlagal površno, napačno in izkrivljeno, izven konteksta. Pustil je ogromno negativnih posledic pri mnogih vernikih, ki so se zaradi takšnih razlag in mišljenja v stiskah začeli obračati po pomoč stran od Boga.
Kaj dejansko pomeni: »vzemi svoj križ«? Ali nam Bog resnično nalaga »križe« in če, katere? Kateri križi so lažni in kateri so neizogibni? Kaj je smisel in pomen nošenja križa in katerega? Katere »križe« si nalagamo sami? O vsem tem in še več bomo spregovorili na predavanju.