Biblične teme
Zakaj trpljenje, če je Bog dober? (v dveh delih)
Večno vprašanje in številni odgovori. Vse kulture in religije se ukvarjajo z vprašanjem trpljenja. Krščanski Bog v osnovi človeku ne želi trpljenja, tega v raju človek ni niti izkušal. Trpljenje, bolečina, smrt so prišli v stvarstvo kot posledica neposlušnosti prvega človeka. Zakaj človek trpi? Ima trpljenje kakšen smisel? Katero trpljenje je smiselno in katero ne? Zakaj Bog dopušča, da trpijo nedolžni, posebej otroci? Obstaja sploh kakšen smiseln in sprejemljiv odgovor na to vprašanje? O vsem tem in še več bomo razmišljali na predavanju in skušali na podlagi Božje besede priti do čim boljših in konkretnih odgovorov.
Ženska iz rebra, moški iz zemlje: razlike med moškim in žensko v luči Svetega pisma
(srečanje vsebuje tudi sproščenost, humor, smeh ...)
Opis vsebine:
Kaj pravi najbolj brana knjiga vseh časov Biblija (Sveto pismo) o moškem in ženski? Kako gleda na moškega in žensko? Kaj pomeni, da sta ustvarjena po Božji podobi? V čem se moški in ženska temeljno razlikujeta? Kaj so njune osnovne potrebe? Po čem najbolj hrepenita? Kaj si moški najbolj želi od ženske in ženska od moškega?
V šoli nas nihče ni (na)učil, kdo naj bi bil moški, kakšno vlogo ima v življenju, enako velja za žensko. Niso nas (na)učili, v čem se moški in ženska temeljno razlikujeta, kaj drug od drugega pričakujeta, po čem sploh hrepenita in kako se lahko osrečujeta.
Ker tega mnogi ne vemo, prihaja do mnogih nepotrebnih nesoglasij, nerazumevanja, konfliktov v odnosu med moškim in žensko (ne samo v partnerskem, pač pa tudi med materjo in sinom, očetom in hčerko, prijateljem in prijateljico, sodelavcem in sodelavko itd.), ki bi jih lahko preprečili, če bi moški malo bolj poznali ženski svet in obratno.
Sveto pismo nosi v sebi ogromno življenjske modrosti, koristnih nasvetov, in tudi razkriva poslanstvo moškega in ženske, da bi lahko živeli polneje, kvalitetneje in srečneje v medsebojnih odnosih. Še več, s svetopisemskimi nasveti in trditvami se strinjajo tudi mnoge znanstvene študije in raziskave, ko gre za potrebe in hrepenenja moškega v odnosu do ženske in obratno.
Na predavanju skupaj v sproščenosti spoznavamo in odkrivamo bogastvo in dragocenost moške in ženske narave, Božje podobe.
Predavanje je namenjeno vsem (18+): samskim, poročenim, neporočenim, mladim, starim, vsem moškim in ženskam. Lahko pa je tudi ločeno za mlajše generacije (birmanci, mladinska skupina), saj ga prilagodim njihovi stopnji razumevanja.
Ali nam Bog res nalaga »križe«? Kateri »križi« so neizogibni? Kateri »križi« so lažni? Kakšen pomen ima »nošenje križa?
V pogovoru s kristjani moremo pogosto zaslediti, da je njihovo mišljenje in prepričanje, da Bog pošilja 'križe' ... Za praktično vsako trpljenje, ki jih doleti, nekateri menijo, da je to Božja volja in 'križ' poslan od Boga. Takšno mišljenje je marsikaterega krščenega oddaljilo od Boga in cerkvenega/občestvenega življenja, saj se je začel po zdravi logiki in upravičeno spraševati, kakšen smisel ima hoditi za Bogom, ki človeku 'pošilja trpljenje'? Če sledimo 'zdravi pameti', nihče si ne želi imeti opravka s sadističnim Bogom. Zaradi površnih, in tudi napačnih, interpretacij določenih evangeljskih odlomkov imajo mnogi kristjani popačeno in izkrivljeno podobo o Bogu, in o pojmu 'nošenja križa'. Evangeliji zelo jasno poročajo, kateri 'križi' so učencu Jezusa Kristusa neizogibni in v kakšnem kontekstu jih Jezus omenja – da moramo »vzeti križ na svoje rame« ... Če se ne poglobimo v kontekst in ozadje Jezusovega nauka o 'nošenju križa', imamo posledično lahko zelo izkrivljene podobe o Bogu, ki je ljubezen in absolutna dobrota. Ne pozabimo, da je evangelij vesela, dobra novica, ki prinaša človeštvu rešitev, polnost življenja že na tem svetu (seveda ne v polnosti), in ne le v onstranstvu. Jezusov križ vedno vodi v vstajenje. Dokler ga ne sprejmemo in umremo na njem, nam je breme, ko začnemo umirati na njem – svoji sebičnosti in sebičnim potem, začnemo okušati njegov cilj, ki je vstajenje, novo življenje.
Kaj pomeni, da nam je Jezus prinesel »življenje v obilju, polnosti«?/ Bog in sreča
Jezus pravi, da je prišel, da nam dà življenje v obilju, življenju v polnosti, polnost življenja (Jn 10,10). Ob tem trdi, da je samo On tisti, ki daje človeku 'polnost življenja' in da nima 'konkurence' pri tem. Kaj je s tem konkretno mislil, glede na to, da v vsakdanjem življenju doživljamo, da je življenje polno izzivov, stisk, naporov, preizkušenj ...? Človek hrepeni po sreči in polnosti življenja; da bi bil srečen, izpolnjen, miren, uresničen, zadovoljen. Kako Jezus odgovarja na vse to? Katera navodila in smernice daje človeku, da bi človek že v zemeljskem življenju doživljal polnost življenja sredi stisk in preizkušenj, ki so neizogibne.
Vera in nevera: Zakaj verovati? Kakšno »korist« imam od verovanja?
Kaj je vera? Zakaj verovati v Jezusa Kristusa? Kako verovati vanj? Kaj imam od tega? Razlika med vero in nevero. Se zavedam, koliko dobrega mi Bog želi dati po veri, zaupanju, zvestobi in predanosti Njemu? Kaj je nasprotje veri in kaj vse ovira njeno rast? O vsem tem in še več bomo spregovorili na predavanju.
Kaj pomeni, da nas je Jezus odrešil? Kaj »imamo« od tega že v zemeljskem življenju?
Beseda 'odrešenje', poleg besed 'večno življenje', 'Božje kraljestvo' ... spada v teološki jezik. Žal je desjtvo, da se malo vernikov poglablja v teološko govorico. Iz tega sledi, da gredo te besede, če jih ne razložimo vernikom, običajno mimo njihovih ušes, kaj šele srca. V predavanju bomo spoznavali pojem odrešenja. Kaj pravzaprav pomeni in kaj vse zaobsega? Odrešenje je največji Božji dar človeštvu, vsebuje mnoge razsežnosti, in besede kot so sreča, zdravje, svoboda, novo življenje spadajo pod 'skupni imenovalec' besede odrešenje. Od česa nas je Bog pravzaprav odrešil, kakšno 'korist' imam od tega daru, in še marsikaj, bo vsebina srečanja.
»Pravičnež«, »moralnež«, intelektualec, profesor, teolog, v srečanju z Jezusom
Kako bi izgledalo, ko bi se pravičnež, moralnež, intelektualec, teolog srečali z Jezusom in skušali 'sami' spoznati, dognati, kdo je On, kaj je njegova identiteta, zakaj je prišel, kaj je njegovo poslanstvo?
Delavnica: Kako dobro in učinkovito moliti? (120 minut)
V delavnici ne želimo ljudem predstaviti molitve kot nekaj »magičnega«, ker to ni, češ, »če boš tako in tako molil, boš zagotovo uslišan«. Molitev je odnos, komunikacija z Bogom. Vsako molitev Bog sprejme in odgovori nanjo »ob svojem času« in na način, ki ga izbere sam. V ospredju delavnice je spoznati nekatere »ovire« in »pogoje«, ki jih omenjajo evangeliji, da bi bila molitev dobra in Bogu všečna. Ob tem pa tudi spoznavanje različnih oblik molitve, predvsem notranjo in premišljevalno, ki prinašata največ sadov krščanskemu življenju. Žal pa med katoličani spadata med najbolj zapostavljeni. Delavnica pomaga ljudem, da bi spoznali in izkusili koristnost notranje, osebne, premišljevalne in občestvene molitve.