Kje je Bog navzoč? Kako se mu lahko približamo? Kako lahko vstopamo v Božjo navzočnost?

 

Smo se kdaj vprašali, kako vstopiti v Božjo navzočnost? Smo se vprašali, na kakšen način se Bogu lahko približamo, izkusimo njegovo bližino, mir, prisotnost? Kje in kako se lahko srečamo z Njim? Bog ni navzoč le v cerkvi in kapeli, kjer je tabernakelj. Tam je seveda navzoč na poseben in najedinstvenejši način, tj. fizično, ne le duhovno. Nekateri mislijo, da je navzoč le na nekih svetih krajih. 

 

Foto: pixabay.com

 

Kje vse je Bog navzoč?

 

Cerkev in Sveto pismo nas učita, da je Bog navzoč v svetu, v katerem živimo. Navzoč je tudi v vsakem človeku, na poseben način pa v krščenih. V njih celo (pre)biva po svojem Svetem Duhu. Prisoten je v ubogih, bolnih, ponižanih, revnih, jetnikih, lačnih, z eno besedo, v vseh trpečih. Z njimi se celo istoveti, saj nam Jezus pravi: »Lačen sem bil in ste mi dali jesti, žejen sem bil in ste mi dali piti, bolan in v ječi sem bil in ste me obiskali, nag sem bil in ste me oblekli.« Še več, istoveti se z vsakim človekom: »Kar koli ste storili enemu od teh mojih najmanjših bratov, ste meni storili.« Navzoč je tudi v duhovniku, zlasti ko deli zakramente – v bistvu jih sam Kristus deli prek njega. Navzoč je, kjer sta dva ali trije zbrani v Božjem, Jezusovem imenu. Na poseben način je prisoten v zakramentih, posebej v sveti evharistiji. V njej je navzoč ne le duhovno, temveč tudi fizično, kot Bog in človek, z dušo in telesom, telesom in krvjo. V njej je kot dejanska duhovna hrana in pijača za človeka, kot tisti, ki želi človeka nasititi s svojim božanskim življenjem – življenjem, ki pripada in je samo v Bogu. Prek svete evharistije želi človeka nasititi z mirom, ki je samo v Bogu in ga človek ne more najti nikjer drugje. Prek nje vstopa v naše telo podobno kot infuzija v bolnici, po kateri v nas vnašajo zdravilne in hranilne tekočine za okrepitev in ozdravljanje. Še več, v nas vstopa kot transfuzija – podarja nam svojo kri, ki je najbolj zdrava in najkvalitetnejša kri, ki jo premore človeško bitje. Ta pripada izključno najbolj zdravemu človeku, ki je hodil po zemlji, Jezusu Kristusu. Na poseben način je Bog prisoten tudi v svoji besedi, zapisani v Svetem pismu. Tam je navzoč kot živa Beseda, ki človeka tolaži, dviga, mu daje odgovore in spoznanja, ga opogumlja, krepi in ozdravlja. Tam ga lahko spoznavamo in se srečujemo z Njim ter odkrivamo smisel svojega življenja.

 

Bog je vedno z nami, mi pa smo z njim le ...

 

Bog je vedno z nami, hodi z nami, je v nas, hkrati pa nad nami, nas presega. Je Emanuel – Bog z nami. Nikoli nas ne zapušča in se ne oddaljuje od nas. Mi smo tisti, ki se oddaljujemo in ločujemo od njega, posebej kadar zavestno in svobodno grešimo, tj: zavestno in svobodno mislimo zlo o sebi ali o drugem, zavestno in svobodno  gojimo negativna čustva, naklepamo zlo, gojimo negativne želje, delamo zlo, ne storimo dobrega, ki bi ga morali. Bog je v Jezusu po Svetem Duhu vedno z nami. To nam zagotavlja sam Jezus, ko pravi: »Z vami bom vse dni do konca sveta.« Mi žal nismo vedno z njim, ampak le tedaj, ko si tega zavestno želimo. Dogaja se, da mislimo, da smo z njim, ko mu nekaj govorimo, ko izgovarjamo njegovo ime. Vendar če nismo osredotočeni nanj, če ni On središče naših misli in pozornosti, nismo z njim. Če je Bog na ustnicah, še ni nujno, da smo z Njim. 

 

V njegovo prisotnost lahko vstopamo kadarkoli in kjerkoli, in sicer tako, da za trenutek pozabimo nase, na svoje probleme, težave, bolečine ..., se odtrgamo od sebe, od svojega egoizma, od zemeljskih, posvetnih potreb in si zaželimo samo njega; ko preusmerimo vso svojo pozornost in misli nanj, vstopamo v njegovo navzočnost; ko ga začnemo z vsem srcem iskati, njegovo obličje, ko se zavedamo njegove prisotnosti, ko zaupamo, da je v nas in ob nas, ko ga začnemo slaviti, se mu zahvaljevati, tedaj vstopamo v njegovo navzočnost.

 

Kako naj bi to izgledalo?

 

Vsi imamo izkušnjo, da je neka stvar pritegnila vso našo pozornost, misli, čustva, vse naše bitje. To je lahko dober film, knjiga, zgodba, tekma. Ko smo tako »padli notri«, nismo niti zaznali, kaj se dogaja okrog nas, ker smo bili tako zatopljeni, potopljeni v nekaj. Tako nekako izgleda, ko smo v Bogu. Če je on v molitvi središče naše pozornosti, če imamo vse misli usmerjene vanj, vstopamo vanj in ga lahko v duhu gledamo, zremo in uživamo njegovo navzočnost.

 

Jezus je molil na način, da je bil popolnoma osredotočen na Očeta, popolnoma je usmeril vse svoje bitje – misli, čustva – vanj, zatopil se je oz. »potopil« v Očeta. Oče ni bil le na njegovih ustnicah, ampak v Njegovem srcu (mislih, čustvih, volji). Ko so učenci videli, kako Jezus uživa v molitvi, v Očetovi navzočnosti, so ga prosili, naj jih nauči moliti. Opazili so, da Jezusu molitev, odnos z Očetom, prinaša radost, nepopisno veselje in ne breme.

 

Boštjan Hari

 

Svetovna knjižna uspešnica V tvoji navzočnosti nas uči zavedanja stalne Božje navzočnosti. Spodbuja nas k vstopanju in uživanju v njej. Tako bi naša molitev postajala resnično naravnana na Boga, odnos z njim in ne le vrtenje okrog sebe.

 

Več o knjigi

Deli na družbenih omrežjih
© kerigma. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani kerigma poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu kerigma
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.